بانک اطلاعاتی آمار،بیمه،اقتصاد

آیسیک(ISIC) چیست؟

ISIC یک طبقه بندی مرجع برای طبقه بندی کلیه فعالیت های اقتصادی میباشدکه در سال ۱۹۴۸ تدوین و مورد تائید و تصویب کمیسیون اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد قرارگرفته و تجدید نظرهائی در سال های  ۱۹۵۸ ، ۱۹۶۸  ، ۱۹۹۰  و  ۲۰۰۲ در آن بعمل آمده و آخرین تجدید نظر نیز در شرف انجام میباشد . ISIC ابزاری اساسی برای مطالعه پدیده اقتصادی و ترویج قابلیت مقایسه اطلاعات و ارتقاء و توسعه سیستم های آماری ملی معتبر میباشد. 

طبقات ISIC  در جزئی ترین سطح آن ( دسته ها )  بر اساس آنچه که در بیشتر کشورها بعنوان ترکیب مرسوم فعالیت ها در واحدهای آماری تعریف شده طراحی شده است . گروه ها و قسمتها سطوح کلی تر این طبقه بندی ، واحدهای آماری را برحسب ویژگی ها ، تکنولوژی ، سازمان و منابع مالی تولید ترکیب میکند. 
استفاده وسیعی از ISIC هم در سطح ملی و هم در سطح بین المللی در طبقه بندی اطلاعات بر حسب نوع فعالیت در زمینه های جمعیت ، تولید ، استخدام ، تولید ناخالص ملی و سایر فعالیت های اقتصادی بعمل آمده است.


 بخش ISIC سازمان ملل

دانلود جدول کدهای آیسیک

در ارتباط با SIC:

:SIC(Standard Industrial Classification )

سیستم دولت امریکا برای طبقه بندی صنایع می باشد که به صورت یک کد 5 رقمی  در سال 1937 پایه گذاری گردید . در سال 1997در سیستم طبقه بندی صنعتی امریکای شمالی ((NACCS)) این سیستم   با یک کد 6 رقمی جایگزین شد اما دپارتمان و آژانس دولت مرکزی از قبیل (SEC)  هنوز از کدهای (SIC) استفاده می کنند . لینک زیر کدهای SIC را از ویکیپدیا در اختیارتان قرار می دهد :

http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Industrial_Classification

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ساعت 11:52  توسط آزیتا سپاهی  |